DİSK-AR: Geniş tanımlı işsizlikte rekor 10,5 milyon

DİSK-AR işsizlik ve istihdamın görünümü Mart 2024 raporunu yayımladı.

Rapora göre, geniş tanımlı işsizlik oranlarının rekor düzeyde olduğuna dikkat çekilen raporda şu tespitler ve verilere yer verildi:

– Geniş tanımlı işsiz sayısı pandemi dönemi hariç en yüksek düzeyde.
– Zamana bağlı eksik istihdam bir yılda 1,3 milyon kişi arttı.
– Geniş tanımlı işsizlik yüzde 26,5.
– Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 33,8.

DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden yararlanarak yapılan hesaplamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı Ocak 2024’te 10 milyon 453 bin kişi olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsiz sayısı son bir yılda 2 milyon 155 bin, 10 yılda ise 5,1 milyon kişi arttı.

Böylece son 10 yılda geniş tanımlı işsiz sayısı iki katına çıktı. Geniş tanımlı işsiz sayısındaki bu artışın sebebi zamana bağlı eksik istihdam ve ümitsizleri, iş aramayıp çalışmaya hazır olanları, iş arayan ancak hemen çalışmaya başlayamayacak olanları kapsayan potansiyel işgücü sayısındaki artıştır. Özellikle zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin sayısında devasa bir artış söz konusudur.

‘DAHA FAZLA ÇALIŞARAK DAHA FAZLA ÜCRET ELDE ETMEK İSTEYENLER ARTIYOR’

Haftalık 45 saatten daha az çalışan ve imkanı olması durumunda daha çok çalışmayı isteyenleri kapsayan zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin sayısı son bir yılda 1,9 milyondan 3,2 milyona yükselerek 1 milyon 295 kişi arttı.

Zamana bağlı eksik istihdamdaki bu artışın sebebi ekonomideki durum ve artan enflasyon ile geçim zorluğu yaşayan kişilerin daha fazla çalışarak daha fazla ücret elde etmek isteyenler olabilir.

Rapordan diğer bulgular şöyle:

– Üçüncü en yüksek işsizlik kategorisi olan genç kadın işsizliği yüzde 21,2 oldu.

– Resmi işsizlerin yüzde 87,7’i işsizlik ödeneği alamıyor.

– Dar ve geniş tanımlı işsizlik arasındaki fark 17,4 puan.

DAR TANIMLI İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 9,1

TÜİK’in Ocak 2024 Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) sonuçları 11 Mart 2024’te yayımlandı. Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 9,1, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 26,5 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK’e göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde dar tanımlı işsiz sayısı (mevsim etkisinden arındırılmış) 2024 Ocak ayında 3 milyon 214 bin oldu.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x